به چه دلیل پلاستیک مشکل ساز است؟

همان‌طور که می‎دانیم با آنکه تاریخچه پیدایش پلاستیک به 60-70 سال اخیر باز می‎گردد، اما در همین مدت کوتاه تاثیر فراوانی بر تمامی پیرامون ما از لباس و پخت و پز و کیترینگ، تا طراحی محصول، مهندسی و جزفروشی داشته است. یکی از بزرگ‎ترین مزایای انواع مختلف پلاستیک طراحی آن‌ها برای مدت طولانی ست. و تقریبا تمامی پلاستیک‌هایی که تا به‎حال تولید شده‏اند هنوز در برخی از اشکال موجود می‎باشند. برخی از انواع پلاستیک بالغ بر 600 سال زمان نیاز دارند تا به چرخه طبیعت بازگردند.

چه میزان پلاستیک در آن جا وجود دارد؟

PlasticProblem

79% از تمامی پلاستیک‌های تولید شده در محیط اطراف و یا در محل دفن زباله‎ها رها می‎شوند، این میزان گسترده تولید زباله از پیامدهای زندگی مدرن امروزی می‎باشد، بدین صورت که پلاستیک برای بسیاری از اقلام مصرفی دور ریز و یا یکبار مصرف از بطری‏های نوشیدنی، نی‏ها و کارد و چنگال و کیسه ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

متاسفانه، بر اساس ساختار شیمیایی پلاستیک، اثری مخرب و طولانی مدت دارد که ما تازه به درک آن رسیده‎ایم. فراتر از ایجاد صحنه‎های ناخوشایند بصری، زباله های پلاستکی باعث تخریب کیفیت خاک می‎شوند و این بدین معناست که طی گذشت دوره‏ای امکان پرورش و حاصلخیزی خاک از بین خواهد رفت. این اتفاق به این سبب رخ می‎دهد که هنگام تجزیه آرام پلاستیک از خود مواد سمی متصاعد می‎کند که سبب آلودگی خاک می‎شود. در عرض چند دهه زمین‏های حاصلخیز خشک و گرد و خاک گرفته می‎شوند. و همان اندک محصولاتی که امکان رشد خواهند داشت آلوده به فلزات سنگین و حتا ذرات ریز پلاستیکی خواهند بود. و مصرف این محصولات توسط انسان منجر به رشد بیمارهای سرطانی و دیگر بیماری‏ها خواهد شد. و همچنین فقدان زندگی گیاهی موجود موجب کمبود آب و ایجاد طوفان و گرد و غبار گسترده خواهد بود که به تکرار در اخبار اخیر درباره آن می‏خوانیم که تاثیر آن بر زندگی انسان‎ها بسیار چشمگیر خواهد بود.

در اقیانوس‎ها نیز مشکلات مشابه رخ خواهند داد. برای پرندگان دریایی و موجودات دریایی بزرگتر از قبیل لاک‌پشت‏ها، دلفین‎ها، خوک‏های آبی خطر گرفتار شدن در کیسه های پلاستیکی و یا مصرف اشتباه پلاستیک به جای غذا وجود دارد. تکه‎های بزرگتر پلاستیک نیز می‎تواند سیستم هضم پرندگان دریایی و وال‏ها را دچار مشکل کند و در نهایت موجب مرگ آن‏ها گردد. با گذشت زمان پلاستیک‎ها به آرامی تجزیه شده و به قطعات کوچک‎تر تبدیل می‎شوند که این روند خود موجب نگرانی دانشمندان شده است. سال 2016، سازمان امنیت غذایی اروپا با توجه به یافتن آلودگی پلاستیکی در بافت نرم ماهی‎های تجاری نسبت به افزایش خطر برای سلامت انسان و امنیت غذایی هشدار داد. این‎ میکروپلاستیک‎ها درست همانند پلاستیک‎ها روی زمین موجب انواع بیماری‎ها و سرطان خواهند بود.

چگونه این اتفاق رخ می دهد؟

در سال های اخیر مشخص شده است که حتی نوزادان تازه متولد شده نیز با پلاستیک در بدن خود به دنیا آمده‎‌اند. این حرکت آهسته اما جهانی در این فرآیند است و همه ما نقشی در حل این مشکل خواهیم داشت . چه کاری از دست شما بر می‏آید؟ در ابتدا، تا حد امکان مصرف پلاستیک خود را کاهش دهید. کیسه‎های پلاستیکی خود را دوباره مصرف کنید، از نی استفاده نکنید، و یا بسیاری تصمیمات روزانه دیگر جهت کاهش مصرف پلاستیک خود اتخاذ کنید. سپس، هر زمان که فرصتی رخ داد سعی کنید از محصولات طبیعی زیست تخریب‌پذیر، پاکت های کاغذی و شیشه جایگزین محصولات پلاستیکی استفاده نمایید.

PlasticProblem